Από την Μαρία Αϊβαλιώτη,
Όταν αναφερόμαστε στην Κρήτη και στις ομορφιές της, ο νους μας πάει αμέσως στη βόρεια πλευρά η οποία υποδέχεται και φιλοξενεί και τους περισσότερους τουρίστες. Χανιά, Ρέθυμνο κι ύστερα Ηράκλειο κι Άγιος Νικόλαος είναι τα μέρη εκείνα που επιλέγονται από τους περισσότερους για να γευτούν την κρητική φιλοξενία και να θαυμάσουν τους θησαυρούς που κρύβει αυτό το νησί. Υπάρχει, όμως, και μια πόλη που μας περιμένει στα νότια του νησιού, η Ιεράπετρα που είναι και η νοτιότερη πόλη της Ελλάδας. Μια πόλη με φιλόξενους ανθρώπους, άγρια, παρθένα ομορφιά και ιδιαίτερη κουζίνα που καλεί τον επισκέπτη να ανακαλύψει αφού πρώτα κολυμπήσει στα κρυστάλλινα νερά του Λιβυκού πελάγους. Τα ιεραπετρίτικα καλτσούνια, τα κουμπανάκια, οι ομαθιές, τα σαλιγκάρια με χόνδρο κι οι μυζηθρόπιτες είναι μερικές από τις λιχουδιές που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσετε και το Μαμα Πειναω σας προτείνει τις πιο νόστιμες διευθύνσεις.
Στην πόλη της Ιεράπετρας υπάρχει πληθώρα μαγαζιών κι επιλογών. Αν θέλετε να δοκιμάσετε τις ομαθιές (έντερο γεμισμένο με ρύζι, μυρωδικά και ψιλοκομμένο συκώτι) αλλά και να γευτείτε κι άλλα αυθεντικά πιάτα της κρητικής κουζίνας όπως χοχλιούς μπουρμπουριστούς (σαλιγκάρια στο τηγάνι με δεντρολίβανο) ή με κόκκινη σάλτσα στην κατσαρόλα, κολοκυθοανθούς γεμιστούς με ρύζι και μυρωδικά, αλλά και διάφορα άλλα μαγειρευτά και φρέσκα θαλασσινά και ψάρια, σας περιμένει στην παραλία της Ιεράπετρας η ταβέρνα Ναπολέον (Στρ. Σαμουήλ 26, Τ. 2842022410). Μέσα στην πόλη, υπάρχει το Ωδείο (Λαοσθένους 16, Τ. 2842027429) για διάφορα μεζεδάκια και φυσικά κρητικά εδέσματα και ρακή που θα τα απολαύσετε στην όμορφη αυλή του. Κι αν πάλι λαχταράτε να φάτε μια καλή πίτσα ή μακαρονάδα, το εστιατόριο Σιτσιλιάνα (Παραλιακή οδός, Τ. 2842024185) είναι ο σωστός προορισμός.
Σε αυτά, όμως, που αξίζει να καθίσετε είναι στα ρακάδικα της Ιεράπετρας που διαφέρουν από τα υπόλοιπα που συναντάς σε άλλα μέρη της Κρήτης. Στα ρακάδικα της Ιεράπετρας, και των γύρω χωριών εννοείται, παραγγέλνεις το καραφάκι ρακή, μπίρα ή το κρασί σου και σου φέρνουν 4-5 πιατάκια με διάφορα μεζεδάκια, από ντολμαδάκια μέχρι κεφτεδάκια, συκώτι και γίγαντες, τα οποία και δεν χρεώνονται. Το Καφενείο, απέναντι από το δημαρχείο, όπου συχνάζουν και πολλοί ντόπιοι και Το Μεράκι, κοντά στο Κάστρο και με τραπέζια όπου βλέπεις τη θάλασσα είναι δυο ρακάδικα για καλή ρακή, παγωμένη μπίρα και γευστικούς σπιτικούς μεζέδες. Για το ποτό σας συνοδεία καλής μουσικής προτιμήστε το μπαρ Saxo, κοντά στο Δημαρχείο, ενώ αν προτιμάτε κάτι πιο ήσυχο και ειδυλλιακό το Almyra bar restaurant (Φιλοθέου Α6, 2842023341) είναι ιδανικό για να απολαύσετε το ποτό σας ακούγοντας τα κύματα και χαζεύοντας τα φώτα της πόλης.
Και βέβαια δεν νοείται να φύγετε από την Ιεράπετρα χωρίς να δοκιμάσετε κουμπανάκια, γλύκισμα που θα βρείτε μόνο εδώ κι είναι λουκουμάδες από προζύμι, λάδι και σουσάμι, και φυσικά τα ιεραπετρίτικα καλτσούνια με γλυκιά φρέσκια μυζήθρα που αρωματίζονται με φύλλα νερατζιάς. Στο ζαχαροπλαστείο Βετεράνο (Πλατεία Ελευθερίας, Τ. 2842023175) θα βρείτε εξαιρετικά κουμπανάκια, αλλά και κρητικά παξιμάδια δικής τους παραγωγής, ενώ για καλτσούνια πολύ καλά είναι του Έναστρον (Ψυλλινάκη 25, Τ. 2842025742).
Τα χωριά της Ιεράπετρας κι οι παραλίες πιο μακριά από την πόλη ενδείκνυνται για διάφορες εκδρομές. Στο παραθαλάσσιο και πολύ όμορφο χωριό Μύρτος, θα χαρείτε τη θάλασσα κι αν πεινάσετε, σας περιμένει η πιτσαρία CaNova, πάνω στην παραλία, για αυθεντική ιταλική πίτσα και μακαρονάδες, χειροποίητα νιόκι και νόστιμες μπρουσκέτες καθώς και το γραφικό μεζεδοπωλείο Ο Πλάτανος (Τ. 2842051363), μέσα στο χωριό, για πιο παραδοσιακές γεύσεις. Στα Λειβάδια, μια ανάσα απο την πόλη, στην ταβέρνα Κλειώ (Τ. 2842028420), που είναι ανοιχτή όλο τον χρόνο, σας συστήνουμε να δοκιμάσετε αρνί και χοιρινό στον ξυλόφουρνο συνοδευμένο με πατάτες, μυζηθρόπιτες, ραφιόλα με άγρια χόρτα, ντολμαδάκια και λαντουριστό. Στο Κουτσουνάρι, μετά το μπάνιο στην απίστευτη Μεγάλη Παραλία, πηγαίνετε στην Ψαροπούλα (Τ. 2842061552) για φρέσκα ψάρια και θαλασσινά, μια ταβέρνα που λειτουργεί από το 1980 και βρίσκεται μια ανάσα από τη θάλασσα καθώς και στο Κιμέρι (Τ. 2842061903) πάνω στον κεντρικό δρόμο, στην είσοδο του χωριού, για μαγειρευτά και αυθεντική κρητική κουζίνα. Αν και λίγο μακριά και με έναν δρόμο με στροφές, ο Άγιος Ιωάννης είνα
ι ένας πανέμορφος παραδοσιακός οικισμός με οικίες που έχουν αρχίσει σιγά σιγά να αναπαλαιώνονται και που αξίζει να επισκεφθείτε όχι μόνο για να θαυμάσετε την αρχιτεκτονική του χωριού, αλλά και για να κάνετε μια στάση στο 55 Music Cafe Wine Bar (Τ. 6976677640). Το 55 είναι ένα ξεχωριστό καφέ-μπαρ με εξαιρετική διακόσμηση, σε μια εκπληκτική τοποθεσία όπου μπορείτε να θαυμάσετε το ηλιοβασίλεμα και να πιείτε το ποτό, το κρασί ή την μπίρα σας, επιλέγοντας μία από την ομολογουμένως μεγάλη λίστα με ξένες και ελληνικές μικροζυθοποιίες.