Η όμορφη Σίφνος, στα πλαίσια του 9oυ Φεστιβάλ Κυκλαδικής Γαστρονομίας “Νικόλαος Τσελεμεντές”, στρώνει τραπέζι με παραδοσιακά κυκλαδίτικα εδέσματα από τις 3 έως τις 5 Σεπτεμβρίου.
Το φετινό φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί στον Αρτεμώνα ενώ παράλληλες δράσεις θα διεξαχθούν σε όλο το νησί. Οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν κυκλαδίτικες γεύσεις αλλά και παραδοσιακή μουσική με χορούς, τόσο από τα νησιά των Κυκλάδων όσο και από άλλες περιοχές της Ελλάδας. Φιλοξενούμενο νησί από τα Δωδεκάνησα φέτος είναι η Ρόδος. To φετινό φεστιβάλ τιμούν επίσης με τη συμμετοχή τους αντιπροσωπείες από τη Σαλαμίνα, τη Σάμο, τη Θήβα, το Ναύπλιο καθώς και ο Σύλλογος Ποντίων Νέας Ιωνίας «Η Σινώπη», η Λέσχη Αρχιμαγείρων Δωδεκανήσου & Κυκλάδων, η Ελληνική Ακαδημία Αρχιμαγείρων.
Ένα νέο στοιχείο του Φεστιβάλ είναι η συμμετοχή αντιπροσωπείας από το εξωτερικό. Πιο συγκεκριμένα, η αντιπροσωπεία προέρχεται από την Ολλανδία και απαρτίζεται από τον κ. Marco van den Bos, αρχιμάγειρας και διευθυντής της εταιρείας Luxurious Catering Exquisine, που έχει εργαστεί σε δύο βραβευμένα με αστέρι Michelin εστιατόρια στην Ολλανδία, ο κ. Danny Vermue, που έχει εργαστεί σε εστιατόρια στην Ολλανδία, Γερμανία και Αγγλία, και η κα. Anneloes Schaafsma, bilingual delegation coordinator. Με τη συμμετοχή αυτή “ανοίγει” μια νέα σελίδα για τη διοργάνωση, αφού η ολλανδική αντιπροσωπεία θα είναι η πρώτη ευρωπαϊκή που θα συμμετάσχει στο Φεστιβάλ, ενώ παράλληλα δίνεται με τον καλύτερο τρόπο η δυνατότητα διεύρυνσης της φιλίας μεταξύ των δύο λαών.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της προσπάθειας προβολής των τοπικών προϊόντων αλλά και της ιδιαίτερης γαστρονομικής παράδοσης των Κυκλάδων ενώ οικοδεσπότης της διοργάνωσης είναι ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σίφνου με την υποστήριξη της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, του Δήμου Σίφνου και των τοπικών φορέων και Συλλόγων. Η είσοδος στις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ είναι ελεύθερη.