Από την Άννα Ευθυμίου,
Οι απανταχού λάτρεις της σοκολάτας και πιο συγκεκριμένα της πραλίνας έχουν έναν πολύ καλό λόγο να χαίρονται σήμερα: το πρώτο μπέργκερ με Nutella είναι γεγονός και το οφείλουμε στα McDonald’s. H γνωστή αλυσίδα fast food είχε μια έμπνευση η οποία, όπως είναι αναμενόμενο, ξετρέλανε το ίντερνετ και έγινε viral στο Facebook.
Το burger ονομάζεται Sweet con Nutella και, προς το παρόν, διατίθεται στα McDonald’s στην Ιταλία. Αποτελείται από δύο αφράτα ψωμάκια για burgers, μόνο που στη μέση δεν υπάρχει το κλασικό μπιφτέκι αλλά μια γενναία δόση της αγαπημένης πραλίνας φουντουκιού.
Όπως συμβαίνει συχνά σε αντίστοιχες διαφημίσεις fast food αλυσίδων, το burger στην πραγματικότητα είναι αρκετά μικρότερο από αυτό που θα περίμενε κανείς κοιτώντας τις διαφημιστικές φωτογραφίες. Εμείς πάντως θα συγχωρήσουμε αυτό το μικρό παράπτωμα και περιμένουμε την έλευση του σοκολατένιου burger στην Ελλάδα.