Το Chapeau στο Χαλάνδρι προτείνει ιδιαίτερες γευστικές δημιουργίες και brunch με άρωμα από Παρίσι!Οι κρύες μέρες του χειμώνα χρειάζονται μια ζεστή “φωλιά” με νόστιμο φαγητό, καλό καφέ και ζεστή ατμόσφαιρα. Αυτό ακριβώς θα βρεις στο Chapeau στο Χαλάνδρι, το οποίο επισκέφθηκα πρόσφατα για brunch και σίγουρα θα ξαναπάω!
Χαρακτηριστικό του Chapeau είναι το άρωμα Γαλλίας που αποπνέει η φινετσάτη αισθητική με όμορφα χρώματα και κουκλίστικη διακόσμηση. Βρίσκεται στην πιο κεντρική πιάτσα του Χαλανδρίου, στην αρχή της οδού Σωκράτους και έχει γίνει στέκι.
Το Chapeau ανοίγει από νωρίς και μας υποδέχεται με επιλεγμένα χαρμάνια καφέ, σπιτικές λεμονάδες και πλούσιες γευστικές προτάσεις, που επιμελείται ο σεφ Γιάννης Στανίτσας. Ένας αγαπημένος τρόπος να ξεκινήσεις τη μέρα είναι με έναν φρέσκο χυμό από μπανάνα, γάλα αμυγδάλου και μέλι αγαύης, μια ομελέτα και ένα κρουασάν βουτύρου ή ένα κέικ τριαντάφυλλο. Υπάρχει και δυνατότητα για take-away πρωινό για τους βιαστικούς επισκέπτες.
Τα Σαββατοκύριακα το brunch έχει την τιμητική του. Ο πλούσιος μπουφές περιλαμβάνει προτάσεις όπως open face sandwich, Croque Madame, αβγά Benedictine, τάρτες και pancakes. Να σημειωθεί πως η τιμή για ό,τι (και όσα) επιλέξετε από τον μπουφέ σε συνδυασμό με ρόφημα, χυμό ή καφέ είναι μόλις 15 ευρώ.
Μεγάλο κεφάλαιο της κουζίνας του «Chapeau» αποτελεί το βραδινό μενού. Εδώ θα δοκιμάσετε ιδιαίτερες σαλάτες, ορεκτικά, όπως το φοντί τυριών, κυρίως πιάτα με ταυτότητα, όπως οι παπαρδέλες με μοσχαρίσιο ραγού, το κοκοράκι γαλλικής εξοχής με κριθαράκι και το côte de bœuf με πατάτες και ψητά μανιτάρια. Από τον κατάλογο δεν απουσιάζουν οι «αμαρτωλές» επιλογές γλυκών, όπως η charlotte σοκολάτας, το μιλφέιγ, το προφιτερόλ και τα μίνι εκλέρ.
Chapeau
Σωκράτους 4, Χαλάνδρι
Τ. 210 6845300