Από την Μαρία Αϊβαλιώτη,
Είναι πια γεγονός ότι η μαγειρική είναι τέχνη και δεν εννοούμε μόνο το κομμάτι της έμπνευσης, συγγραφής κι εκτέλεσης συνταγών, αλλά το ότι πλέον η μαγειρική έχει αποκτήσει μια καλλιτεχνική διάσταση και ταυτότητα που της επιτρέπει να διεκδικεί επάξια μια θέση σε μουσεία και γκαλερί.
Βλέποντας, λοιπόν, το project Recipes της καλλιτέχνιδος Nora Luther μείναμε με το στόμα ανοιχτό και δεν ξέραμε αν αυτά τα πιάτα, που παρουσιάζει, θέλουμε να τα φάμε ή απλά να τα θαυμάζουμε. Το Recipes είναι μα σειρά φωτογραφιών που απεικονίζει διάφορα λαχταριστά πιάτα να αιωρούνται στον αέρα. Η Luther, που ζει κι εργάζεται στο Βερολίνο, συνεργάστηκε με τον φωτογράφο Pavel Mecker ο οποίος κατάφερε να αποθανατήσει αυτόν τον χορό της μαγειρικής με τον πιο άρτιο και φανταστικό τρόπο.
Δεν ξέρουμε για εσάς, αλλά αυτές οι φωτογραφίες είναι τόσο ζωντανές που χόρτασαν τα μάτια μας, γαργαλιέται ο ουρανίσκος μας και είμαστε έτοιμοι να τρέξουμε στην κουζίνα και να δημιουργήσουμε.