Από τον Τάσο Αντωνίου,
Σίγουρα έχεις ακούσει πολλά για την τρούφα. Η crème de la crème των μανιταριών, το πιο ακριβό είδος στον κόσμο, το βασικό υλικό σε γκουρμέ πιάτα και πολλά ακόμα. Ήξερες ότι μπορείς να βρεθείς κι εσύ σε κηνύγι τρούφας στο δάσος και να δοκιμάσεις την πιο νόστιμη μακαρονάδα με άγρια μανιτάρια και ελληνική τρούφα;
Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείο Μανιταριών, το οποίο άνοιξε πρόσφατα στην Καλαμπάκα, σου δίνει αυτή τη δυνατότητα, και όχι μόνο. Στη σκιά των εμβληματικών βράχων των Μετεώρων, το νεοσύστατο αυτό μουσείο μας φέρνει κοντά με τη φύση και μας συστήνει τον θαυμαστό κόσμο των μανιταριών αλλά και μια απίστευτη ποικιλία άγριων ζώων – πτηνών και θηλαστικών – ταξινομημένα σε θεματικές ενότητες. Έλληνες και ξένοι καλλιτέχνες συνεργάστηκαν και δημιούργησαν εντυπωσιακά διοράματα τα οποία φιλοξενούν τα εκθέματα, όλα επιλεγμένα ένα προς ένα από σπάνιες συλλογές ταρριχευμένων ζώων σε κάθε γωνιά του πλανήτη. Η συλλογή μανιταριών, τα οποία είναι γλυπτά, δίνει έμφαση στις τρεις φάσεις ανάπτυξής τους και παρουσιάζει με πολύ μεγάλη ακρίβεια το οικοσύστημά τους. Στο τέλος της επίσκεψης στο μουσείο, το ειδικό κατάστημα σουβενίρ διαθέτει μια πολύ πλούσια ποικιλία μανιταριών – αποξηραμένα, γλυκά του κουταλιού, σε λάδι κλπ – και άλλων παραδοσιακών προϊόντων τα οποία θα γίνουν εξαιρετικά υλικά για μαγειρικές με μανιτάρια στο σπίτι.
Εντυπωσιακά διοράματα από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείο Μανιταριών
Μια βόλτα στο Μουσείο Μανιταριών θα ήταν, όμως, ημιτελής χωρίς την πραγματική επαφή με τη φύση και τα μανιτάρια που φύονται στην ελληνική γη. Οι υπεύθυνοι του μουσείου διοργανώνουν σε τακτικά χρονικά διαστήματα κηνύγι τρούφας στο δάσος, όπου σε συνεργασία με τον τρουφοσυλλέκτη Χρήστο Πλεσιώτη και το τρουφόσκυλο Brio, μπορείτε να ζήσετε από πρώτο χέρι την εμπειρία της συλλογής της τρούφας στο καταπράσινο δάσος. Αφού συγκεντρώσετε την απαραίτητη ποσότητα τρούφας, ο Χρήστος θα μαγειρέψει μπροστά στα μάτια σας στο τεράστιο τηγάνι του την πιο νόστιμη άγρια μακαρονάδα του δάσους με μανιτάρια, γεμάτη γεύσεις και αρώματα απευθείας από τη Μητέρα Φύση! Εμείς παρευρεθήκαμε στο πρώτο κυνήγι τρούφας και καταγράψαμε την εμπειρία μας σε βίντεο στη σελίδα μας στο Facebook (δείτε το εδώ)!
Το κυνήγι τρούφας είναι μια μοναδική εμπειρία αλλά και ευκαιρία για μάθημα μαγειρικής στο δάσος!
Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στο τηλέφωνο του Μουσείου 24320-24959, ή στο email: [email protected].