Από την Μαρία Αϊβαλιώτη,
Ελληνικό καλοκαίρι σημαίνει θάλασσα, βουτιές, μεζέδες και οινοποσίες δίπλα στο κύμα. Κι αν γκρινιάζουμε που ακόμα δεν έχουμε φύγει για διακοπές ή πρόκειται να περάσουμε όλη τη θερινή περίοδο στο κλεινόν άστυ, είμαστε εν μέρει τυχεροί. Οι παραλίες της Αττικής προσφέρονται για ημερήσιες εξορμήσεις και δεν έχουν και πολλά να ζηλέψουν από παραλίες άλλων περιοχών. Κι έτσι μπορείς να παρηγορηθείς με τον καλύτερο τρόπο που δεν θα δεις το λευκό και μπλε του Αιγαίου, που δεν θα νιώσεις το μελτέμι να σε χτυπά, που δεν θα χορέψεις σε κάποιο πανηγύρι. Εμείς σας παρουσιάζουμε τις αγαπημένες παραλίες μας και κυρίως καλά εστιατόρια για μετά τα μακροβούτια και την ηλιοθεραπεία.
Ραφήνα
Την Ραφήνα την έχω συνδέσει με το λιμάνι και τα καράβια που πάνε σε ένα από τα όμορφα κι αρχοντικά νησιά και με ένα τραγούδι που μιλά για τα καθημερινά βάρη και άγχη και το πώς μια βόλτα μέχρι το λιμάνι της Ραφήνας σε συνδυασμό με κρασί και μεζέδες μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή και να σε χαλαρώσει. Το Μπλε Λιμανάκι είναι μια μικρή παραλία, κρυμμένη ανάμεσα σε βράχους, βόρεια από το λιμάνι κι ιδανική για εκείνους που αναζητούν ηρεμία. Η Καλή Καρδιά του Νικόλα (Φωτεινής Σειληνού 1 και Κ. Παλαμά, 22940 23409) στην καρδιά της πόλης, αν και δεν διαθέτει θέα στη θάλασσα, θα σε ανταμείψει με τα πολύ νόστιμα μαγειρευτά και τα κρεατικά του. Αν πάλι θέλετε θέα προς το λιμάνι της Ραφήνας, πάνω στο λιμάνι βρίσκεται Ο Ιωακείμ (Λιμάνι Ραφήνας, 22940 23421) πάνω στο λιμάνι ενδείκνυται για φρέσκα θαλασσινά και ουζομεζέδες.
Μαραθώνας
Ο Μαραθώνας διαθέτει πολλές παραλίες για όλες τις προτιμήσεις. Πολυσύχναστες κι οργανωμένες όπως αυτές στο Σχοινιά και το Ζούμπερι, ερημικές και κατάφυτες ή πιο γραφικές για πιο οικογενειακές ή ειδυλλιακές στιγμές σαν την ομώνυμη παραλία ή σαν κι αυτή που βρίσκεται στον Βαρνάβα. Για φαγητό, εμείς προτιμάμε να πηγαίνουμε στο Κάτω Σούλι και συγκεκριμένα στον Σωκράτη (Λεωφόρος Σουλίου 242, 22940 63406), που οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί είναι δικής του παραγωγής, για μαγειρευτά και κυρίως για να δοκιμάσουμε τα πολύ καλά μπιφτέκια στα κάρβουνα, το λουκάνικο και το κοκορέτσι του. Αν είστε στην παραλία του Βαρνάβα και δεν θέλετε να απομακρυνθείτε, προτιμήστε τον Αίολο (Παραλία Βαρνάβα, 22950 29414) για θαλασσινά και ψάρι για να συνοδεύσετε την μπίρα ή το ουζάκι σας.
Ανάβυσσος
Σε κοντινή απόσταση από την Αθήνα, η παραλία της Αναβύσσου είναι, ως επί το πλείστον οργανωμένη, και θεωρείται ιδανική για τους λάτρεις του σέρφινγκ. Λίγο πιο μακριά από τα διάφορα beach bars βρίσκεται η ψαροταβέρνα Το Λιμάνι (Αγίας Ειρήνης 1, Παλαιά Φώκαια, 22910 41052). Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος και καθαρός, ενώ οι πλούσιες σαλάτες, οι ψαρομεζέδες όπως τα σωστά τηγανισμένα καλαμαράκια, το σαγανάκι με γαρίδες,η ποικιλία ψαριών και κυρίως η μακαρονάδα θαλασσινών ικανή να χορτάσει δυο άτομα θα σας ικανοποιήσουν στο έπακρο.
Σούνιο
Η ηρεμία, η υπερηφάνεια και το μεγαλείο της αρχαίας Ελλάδας συναντιόνται στο Σούνιο. Στο ακρωτήρι Σουνίου, η παραλία είναι φανταστική, νομίζετε ότι δεν είστε μια ανάσα από την Αθήνα κι αν πάτε και σχετικά νωρίς ακόμα καλύτερα. Για φαγητό, προτιμήστε την ψαροταβέρνα Ηλίας (Παραλία Σουνίου, 22920 39114) που βρίσκεται ελάχιστα πιο μακριά. Με με καταπληκτική θέα προς τον ναό του Ποσειδώνα και τη θάλασσα, θα δοκιμάσετε πολύ καλά ψαρικά, χταπόδι, καλαμαράκια και κακαβιά.
Ψάθα
Στη δυτική Αττική, η παραλία της Ψάθας, κοντά στα Βίλια, αν και είναι αρκετά μακριά, αποζημιώνει τον επισκέπτη με το χοντρό, πολύχρωμο βότσαλο και τα καθαρά, διάφανα νερά της. Κατά μήκος της παραλίας, υπάρχουν κάποια ταβερνάκια. Ωστόσο, εμείς καθόμαστε στο τελευταίο, στην ψαροταβέρνα Ο Σακελλάρης (Παραλία Ψάθας, 22960 52184). Μια ψαροταβέρνα περιποιημένη, ντυμένη στο μπλε, γραφική που σε γυρίζει σε περασμένες δεκαετίες, και που προσφέρει κλασικές, αλλά νόστιμες θαλασσινές γεύσεις και ουζοποικιλίες.
Εικόνα via pinterest.com/pin/332633122451287012/