Από την ομάδα του Μαμα Πειναω,
Την αγάπη μας για το Wagamama την έχουμε δείξει πολλάκις. Πιάτα όπως το chicken katsu curry είναι πάντα must και θυμίζουν τα πρώτα χρόνια της φοιτητικής ζωής στο Λονδίνο αλλά και το τέλος κάθε βόλτας στο Golden Hall ή στην περαντζάδα της οδού Κασσαβέτη στην Κηφισιά. Τώρα το αγαπημένο μας panasian εστιατόριο δημιούργησε το μενού Kaizen στα πλαίσια μιας γενικότερης ανανέωσης, το οποίο δοκιμάσαμε και μας άρεσε πολύ. Ίσως γιατί kaizen στα γιαπωνέζικα σημαίνει αλλαγή προς το καλύτερο και είναι κάτι που μας ιντριγκάρει, ειδικά όταν αφορά μαγαζιά και αγαπημένα στέκια.
Grilled tuna και yakitori duck, από τα must πιάτα του νέου Kaizen menu στο Wagamama
Γιατί, λοιπόν, να δοκιμάσεις τα νέα Kaizen πιάτα; Επειδή έχουν αυτήν την οικεία γεύση ασιατικής κουζίνας που μας έχει μάθει τόσα χρόνια το Wagamama και παίζουν με νέα υλικά και συνδυασμούς, υιοθετώντας trends που θα συναντήσεις σε ψαγμένα μαγαζιά στο Λονδίνο ή τη Νέα Υόρκη. Τα sides του καταλόγου έχουν εμπλουτιστεί και ενδιαφέρουσα επιλογή είναι τα hirata steamed buns, δηλαδή ασιατικό ψωμάκι ατμού με επιλογή ανάμεσα σε χοιρινό και μήλο με κρούστα panko ή μοσχάρι με κορεάτικη barbecue sauce και καραμελωμένο κρεμμύδι. Θυμίζει bao αλλά σε πιο ευρωπαϊκή και light εκδοχή. Από τις σαλάτες, μας άρεσε η warm chilli chicken salad τόσο για τη γεύση όσο και το όμορφο σερβίρισμά της πάνω σε φύλλα μαρουλιού. Όσο κρατά ο χειμώνας, πρέπει να δοκιμάσεις μια από τις σούπες με ramen noodles. Οι επιλογές είναι πολλές και περιλαμβάνουν κοτόπουλο, πικάντικη σούπα με τσίλι, πάπια ή τόφου.
Beef donburi
Chicken raisukaree
Μια ακόμα νέα είσοδος στο μενού είναι τα πιάτα omakase, δηλαδή σπέσιαλ προτάσεις που προτείνουν οι έμπειροι σεφ των Wagamama. Εδώ ξεχωρίσαμε το grilled tuna, ένα ζουμερό φιλέτο τόνου ψημένο στο παραδοσιακό τηγάνι teppan, σερβιρισμένο με κινόα, kale, κόκκινη πιπεριά και φασόλια edamame. Ένα πιάτο που κινείται στην τροχιά του healthy eating, το νούμερο ένα trend στο εξωτερικό, και πραγματικά μας ενθουσίασε! Στην ίδια λογική βρίσκονται οι φρέσκοι φυσικοί χυμοί με υλικά όπως καρότο, αγγούρι, ντομάτα, αβοκάντο, passion fruit, μέντα, μάνγκο, τζίντζερ και βατόμουρο. Πολύ καλό ήταν και το yakitori duck, δηλαφή ψιλοκομμένο φιλέτο πάπιας ψημένο στο teppan, με άσπρο ρύζι, με τα οποία γεμίζεις τα ασιατικά λεπτά pancakes μαζί με τη σαλάτα από αγγούρι, ρέβες, κόλιανδρο και συνοδευτική σάλτσα. Κάτι σαν tacos αλλά στην ασιατική εκδοχή του.
Chilli chicken ramen
Warm chicken salad
Το σίγουρο είναι ότι με την πρώτη ευκαιρία θα επιστρέψουμε για το επικό grilled tuna ή για να μοιραστούμε το απόλυτα παρεΐστικο yakitori duck. Το Wagamama δικαίως θεωρείται το πιο positive eating στέκι της πόλης!