Από την Άννα Ευθυμίου,
Το Instagram είναι ένα από τα social media όπου δημιουργούνται συνεχώς νέα γαστρονομικά trends. Αυτή τη φορά, τα “αυγά σε σύννεφο” ή cloud eggs είναι η τάση που έχει ξετρελάνει τον πλανήτη και δημιουργεί νέα φρενίτιδα στους foodies ανά τον κόσμο.
Αέρινη μαρέγκα (δηλαδή χτυπημένα ασπράδια αυγών) περικυκλώνει τον μελάτο κρόκο και γίνεται μια καταπληκτική εναλλακτική για τα κλασικά τηγανητά ή βραστά αυγά. Οι λάτρεις της νέας νόστιμης μόδας έχουν ενθουσιαστεί με την πλούσια υφή των αυγών, ενώ το Instagram καθημερινά γεμίζει με #cloudeggs.