Από την Μαρία Αϊβαλιώτη,
Στις αρχές του Δεκέμβρη και πιο συγκεκριμένα από τις 5 ως και τις 7 Δεκεμβρίου, το μέλι, το νέκταρ των Ολύμπιων Θεών κι ένα από τα πιο φημισμένα ελληνικά προϊόντα, θα έχει την τιμητική του σε ένα φεστιβάλ που διοργανώνεται για έκτη χρονιά.
Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ που θα πραγματοποιηθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας οι επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν μέλι, βασιλικό πολτό, ποτά βασισμένα σε αυτό, αλλά και διάφορα σπιτικά εδέσματα που έχουν ως πρώτη ύλη το μέλι. Ταυτόχρονα, το κοινό θα μπορεί να ενημερωθεί από ειδικούς για την ιστορία και διατροφική αξία του μελιού και των προϊόντων του και να γνωρίσει παραγωγούς από διάφορα μέρη της χώρας. Παράλληλα, έχουν προγραμματιστεί γευσιγνωσίες, εκδηλώσεις και δράσεις για μικρά παιδιά, αλλά και για τους ενήλικες, καθώς κι ένα διήμερο μελισσοκομικό συνέδριο.
6ο Φεστιβάλ Μελιού και Προϊόντων Μέλισσας
5-7 Δεκεμβρίου, Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας
Πληροφορίες: 210 3610265
Γενική Είσοδος: 2 ευρώ / Παιδιά έως 8 ετών: Είσοδος ελεύθερη
Ώρες λειτουργίας:
Παρασκευή 12.00 – 21.00 / Σάββατο 10.00 – 21.00 / Κυριακή 10.00- 20.00.