O δικός μας Τάσος Αντωνίου φτιάχνει το πιο νόστιμο πρωινό και αυτό το Σάββατο 30/5, όπως κάθε Σάββατο στο Joy στις 14.50 στο Mega! Μετά το λαχταριστό croque madame, τα breakfast burgers, τα ανοιχτά τοστάκια με αβοκάντο & αυγά μάτια και τα pancakes με φρούτα και μέλι, αυτή τη φορά φτιάχνει τις πιο σούπερ αυγόφετες σε ρολάκια με πραλίνα φουντουκιού και μαρμελάδα! Συντονιστείτε για το πιο νόστιμο πρωινό!
Αυγόφετες σε ρολάκια
- 8 φέτες ψωμί για τοστ
- 2 αυγά
- 2 κουτ. σούπας γάλα
- 1 κουτ. γλυκού βανίλια σε σκόνη
- 1/3 φλιτζ. ζάχαρη
- 1 κουτ. γλυκού κανέλα
- 2-3 κουτ. σούπας μαργαρίνη με βούτυρο, για το τηγάνισμα
- μαρμελάδα φράουλα, για το σερβίρισμα
- πραλίνα φουντουκιού, για το σερβίρισμα
Με μαχαίρι αφαιρούμε τις κόρες από τις φέτες ψωμί. Με τον πλάστη πιέζουμε ελαφρώς τις φέτες, να απλώσουν για να τις τυλίξουμε πιο εύκολα. Απλώνουμε κατά μήκος, στην μια πλευρά της κάθε φέτας ψωμί, τη γέμιση της επιλογής μας (μαρμελάδα ή πραλίνα φουντουκιού). Τυλίγουμε σε ρολάκια τις φέτες ψωμί.
Σε βαθύ πιάτο αναμειγνύουμε τη ζάχαρη με την κανέλα.
Σε μπολ αναμειγνύουμε τα αυγά, το γάλα και τη βανίλια. Στο μείγμα αυτό, βουτάμε τα ρολάκια με τη βοήθεια τσιμπίδας.
Σε τηγάνι σε μέτρια φωτιά λιώνουμε το βούτυρο. Προσθέτουμε τα ρολάκια και τα ψήνουμε μέχρι να πάρουν χρυσό χρώμα από όλες τις πλευρές. Αν χρειαστεί προσθέτουμε κι άλλο βούτυρο.
Βουτάμε τα ρολάκια στο μείγμα ζάχαρης-κανέλας μέχρι να καλυφτούν καλά με το μείγμα. Σερβίρουμε ζεστά.