Από τη Λίζα Μάτσα,
Πρόκειται για την φθινοπωρινή εκδοχή της σάλτσας πέστο, ιδανική για τα πρώτα κρύα βράδια του χειμώνα. Μπορείς να την βάλεις από την πίτσα μέχρι τη μακαρονάδα και όπου αλλού θελήσεις. Η πλούσια γεύση του ψημένου κολοκυθόσπορου που θυμίζει καρύδι, ο φρέσκος μαϊντανός και ο χυμός λεμονιού, σε συνδυασμό με το τσίλι και την κανέλα, δίνουν μια ζεστασιά στο πέστο, που θα την λατρέψεις! Βρείτε τη συνταγή για σπαγγέτι με πέστο βασιλικού εδώ και τη συνταγή για βίδες με πέστο μαϊντανού εδώ.
Υλικά
- 3 φλιτζάνια σπόροι κολοκύθας
- 1 φλιτζάνι φρέσκο μαϊντανό
- 2 σκελίδες σκόρδο, ξεφλουδισμένες
- 1-2 κουταλάκια του γλυκού αλεσμένο πιπέρι τσίλι
- 1 κουταλάκι του γλυκού κανέλα
- 3/4 φλιτζανιού ελαιόλαδο
- 2 κουταλιές της σούπας φρέσκο χυμό λεμονιού
- αλάτι και πιπέρι
Εκτέλεση
Προθερμαίνετε το φούρνο σας στους 180 βαθμούς. Απλώστε τους σπόρους σε λαδόκολλα και ψήστε για περίπου 5-10 λεπτά μέχρι να αρχίσουν να γίνονται καφέ. Στη συνέχεια, αφήστε τους να κρυώσουν. Τοποθετήστε στο μπλέντερ το σκόρδο και αλέστε. Προσθέστε την σπόρους, το μαϊντανό, το τσίλι και την κανέλα και χτυπήστε μέχρι να ενωθούν. Χαμηλώστε την ταχύτητα και προσθέστε το χυμό λεμονιού και το ελαιόλαδο σε σταθερή ροή μέχρι να ομογενοποιηθούν και αυτά. Αλάτι, πιπέρι και είστε έτοιμοι!